Witamy na stronie www klubu
hodowców kotów brytyjskich
Strona ta powstała z myślą o tym, aby
dostarczyć jak najwięcej informacji na
temat rasy i hodowli kotów brytyjskich
Zapoznaj się z działalnością bcc i...

Nowości

Aktualności klubowe 02/03/2020 - Pokazy,targi,szkolenia i seminaria w marcu 2020

Seminarium: Dlaczego moje koty „drą koty” ?
Organizatorzy: Dorota Szadurska, Behawiorysta koci COAPE i Studium Kot, Wrocław
07.03.2020 sobota o 09:30 – 17:30
Weiser Hotel
Al. M. Kromera 16, 51-163 Wrocław

WYSTAWA5marzec

Zapraszamy na seminarium na temat zasad organizacji kociego świata. Mile widziani nie tylko ci, którzy borykają się z problemami kotów żyjących w grupie, ale również opiekunowie „jedynaków” – oni też nie zawsze mają łatwo :) .
W trakcie szkolenia sięgniemy do przyczyn zachowań niepożądanych, omówimy na konkretnych przypadkach jak szukać ich podłoża, i jakie przyjąć postępowanie.
Popatrzymy na kocie zachowania od strony najistotniejszej, czyli emocji. Nauczymy się rozpoznawać objawy stresu, szczególnie tego przewlekłego. Bo kot zestresowany to nie tylko ten syczący i gryzący, to bardzo często ten grzecznie siedzący, skulony w legowisku, pozornie przesypiający całe dnie, niechętny do zabawy, określany jako „leniwy”.
Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego emocje są takie ważne. Jakie emocje będą wzmacniały niepożądane zachowania, a które pomogą nam się z nimi uporać ?

Zapraszamy tych wszystkich, którzy nie szukają cudownego rozwiązania kocich problemów w postaci magicznej pigułki, ale którzy chcą naprawdę zgłębić kocią naturę i nauczyć się ze swoimi kotami bądź tym jedynym ukochanym kotem rozmawiać.

Kot, jaki jest, nie każdy widzi… Jest skryty, i niełatwo jest nam go „czytać”. Jeszcze trudniej jest nam poprawnie zinterpretować sygnały wysyłane przez koty w stosunku do siebie, a już prawdziwym wyzwaniem staje się interpretacja zachowań kotów żyjących w grupie. Jak rozpoznać, czy kot nie odczuwa stresu? Jakie są jego fizyczne objawy? Dlaczego tak ważne jest umieć odpowiedzieć sobie na te pytania? Jak stres odbije się nie tylko na zdrowiu, ale również na relacjach w grupie? Jakich problemów behawioralnych wynikających z chronicznego stresu musimy się spodziewać? To tylko drobny ułamek pytań związanych z tą sferą kociego życia.

Jednym z najczęściej zgłaszanych przez opiekunów problemów behawioralnych jest agresja, i to nie tylko w domach, w których zamieszkuje więcej niż jeden kot, ale również u „jedynaków”. Jak odróżniać zachowania agresywne od zachowań związanych z elementami łańcucha łowieckiego, tak często traktowanych równorzędnie? Kot chwytający nas za stopy, “atakujący” przebiegające dziecko wcale nie musi być agresywny, a pozornie spokojnie leżące koty wcale nie muszą być w dobrych relacjach. Na szkoleniu opowiemy sobie, jakie zasady rządzą kocią aktywnością, które zachowania są rzeczywiście objawem agresji, jakie są jej odmiany, i jak szukać jej podłoża – to podstawa sukcesu w terapii i poprawie zarówno naszych relacji z kotem, jak i relacji pomiędzy kotami w grupie.

Wiele z problemów, z którymi zmagają się opiekunowie, ma swoje korzenie w dzieciństwie, źle przeprowadzonej socjalizacji lub wręcz jej braku. Czy można takie straty nadrobić? Jak przeprowadzać socjalizację w sytuacji, gdy z dnia na dzień trzeba zaopiekować się przygarniętymi sierotami? Wpływ doświadczeń z dzieciństwa na późniejsze problemy behawioralne to jeden z pokaźnych czasowo bloków tematycznych z naszego seminarium.

Zachowania niepożądane… Bardzo pojemny termin, pod którym my, opiekunowie, ukrywamy zazwyczaj wszystko, co budzi nasz niepokój bądź utrudnia nam życie. Na pierwszym miejscu mamy więc zazwyczaj na myśli załatwianie się poza kuwetą, zaraz potem gryzienie lub zachowania określane jako agresywne. Szukamy magicznego sposobu, który sprawi, że kot przestanie robić daną rzecz, zapominając, że każde zachowania ma swoje korzenie. Będziemy na naszym seminarium uczyć się, jak szukać podłoża danego zachowania, jako jedynego trwałego sposobu jego eliminacji.

„Dominacja w kocim stadzie”, „ustalanie przez koty hierarchii”, to mity ciągle pokutujące w wiedzy powielanej na temat kotów żyjących w grupie. Przeniesione z badań na temat organizacji psich społeczności, stały się źródłem nieprawidłowych interpretacji zachowań pomiędzy kotami w naszych domach, prowadzącymi w konsekwencji do tolerowania zachowań będących w istocie oznaką konfliktu i zgodzie na życie kotów w ciągłym stresie.

Pod pojęciem „ustalania hierarchii” czy „zachowań dominacyjnych” opiekunowie najczęściej rozumieją zachowania agresywne, ataki i próby usuwania jednego kota przez drugiego. Kot taki czeto określany jest jako „zarządzający stadem”. Podstawowe rady w takich przypadkach polegają na pozostawieniu spraw ich własnemu biegowi, nie wtrącaniu się, że koty muszą się „ułożyć i dogadać”. Tymczasem „kot dominujący” to najczęściej kot o wysokim poziomie lęku, przejawiający agresję właśnie ze strachu przed utratą jakiegoś strategicznego dobra.

Na seminarium omówimy i pokażemy na przykładach, jak szkodliwe i krzywdzące dla naszych kotów są wszelkie uproszczenia i powielane przez wiele opiniotwórczych źródeł mity na temat rzekomej “hierarchii i dominacji” w kociej grupie.

Koty wydają się być idealnymi towarzyszami współczesnego człowieka, jako w powszechnym mniemaniu nie wymagające zbyt wielu zabiegów. To prawda, że w przeciwieństwie do psów, koty nie wymagają codziennego kilkakrotnego wyprowadzania i lepiej znoszą czas gdy jesteśmy w pracy. Wymagają jednak olbrzymiej uwagi, czułości i opieki, a brak zainteresowania wywołuje u nich poczucie porzucenia, stres, i typowo dziecięce zachowania mające zwrócić na siebie uwagę, w skrajnych przypadkach stając się przyczyną depresji. Kot nie jest stworzeniem “bezobsługowym”, jest zwierzęciem bardzo wrażliwym, nieodpornym na stres, a jeśli doświadcza go w sposób przewlekły, łatwo zapada na różne choroby, od somatycznych po takie dotyczące psyche.

Kot jako towarzysz jest wspaniałym przyjacielem, czułym i oddanym, absolutnie nie “złośliwym”, jak ciągle się o nich powtarza. Wymaga jednak nauczenia się specyficznej, dyskretnej komunikacji, spojrzenia na niego inaczej, niż nam to zawsze wpajano. Na naszym seminarium będziecie Państwo musieli zmierzyć się z wieloma obiegowymi opiniami na temat kotów, przewartościować swój sposób postrzegania ich potrzeb, spróbować popatrzeć na świat i nasze domy ICH oczami. Czekam na Was, to prawdziwy zaszczyt móc być Waszym Przewodnikiem w tej podróży. Kot naprawdę jest Cudem Natury

Sikanie jest niezwykle ważnym elementem repertuaru kocich zachowań, chociaż przez wielu opiekunów traktowanym jako wstydliwy. „Mój kot zasikał mi całe łóżko”. „Mój kot jest wredny, jak tylko otworzę mu drzwi do sypialni, biegnie na kołdrę i ją obsikuje”. „Mój kot jest niedorozwinięty, nie wie do czego służy kuweta.” To najczęstsze żale, które do mnie docierają. Tymczasem zachowania naszych kotów to sposób komunikacji, tylko tak mogą nam coś powiedzieć, i w takich kategoriach, komunikatu właśnie, a nie „złych, złośliwych zachowań” powinniśmy je odczytywać. Jak szukać powodów omijania kuwety? Jak rozszyfrować komunikat zostawiany na kocyku bądź naszym ulubionym dywaniku? Jak na ten komunikat odpowiedzieć?

Wykładowca: Dorota Szadurska

WYSTAWA4

Czas: od godziny 9:30 do 18:00, ale przewidziane są dodatkowe 2 godziny na dyskusje bądź pytania.

Koszt: 310 zł

Zapisy: szadurska@behawiorysta-koci.pl

lub przez formularz zgłoszeniowy:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScZqb0k5ie8QZNs72JXu6jp2BOoVzVeSeGGfwJWjQjpERX-nQ/viewform

Szczegółowe informacje:
9:30-11:00 Organizacja kociego świata.
Podstawowe potrzeby środowiskowe kotów.
Podstawowe potrzeby emocjonalne kotów.

11:00 – 11:20 Przerwa kawowa.

11:20 – 12:50 Stres u kota. Kot w grupie.
Jak rozpoznać objawy stresu?
Jak prawidłowo interpretować zachowania kotów
w stosunku do człowieka?
Jak prawidłowo interpretować zachowania kotów
w stosunku do innych kotów?
Kot w grupie a potrzeby terytorialne.

12:50 – 13:30 Ciepły posiłek.

13:30 – 15:00 Zachowania niepożądane i ich przyczyny.
Emocjonalne podłoże zachowań niepożądanych.
Jak szukamy przyczyn zachowań
niepożądanych?
Jak szukamy rozwiązań zachowań
niepożądanych?

15:00 – 15:20 Przerwa kawowa.

15:20 – 16:50 Wpływ dzieciństwa na późniejsze problemy
behawioralne.
Brak odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji a
późniejsze problemy behawioralne.
Jak przeprowadzać socjalizację kociąt
wychowywanych bez matki?

16:50 – 17:10 Przerwa kawowa.

17:10 – 18:00 Zachowania agresywne.
Jakie jest podłoże zachowań agresywnych?
Jak szukamy rozwiązań dla zachowań
agresywnych?

18:00 – 20:00 Dyskusja, pytania, to wszystko, na co jeszcze
będziecie Państwo mieć siły :)

RELACJA z SEMINARIUM:

88154441_2892423697483446_7093811295970918400_o89258429_3108946919116405_8104597171518570496_o88191413_3281228511906678_7796015204503912448_o 89149571_2392793424314694_8562619343026782208_o

——————————————————-

PupiLove Targi w Poznaniu 8.03.2020
Organizatorzy: PupiLove Targi
niedziela o 11:00 – 17:00
Biocentrum Uniwersytet Przyrodniczy W Poznaniu
Ul. Dojazd 11, 60-632 Poznań

76612167_961827487517107_5179922737287659520_o

Zapraszamy z Waszymi pupilami na kolejną edycję imprezy PupiLove Targi, która odbędzie się w niedzielę 8 marca 2020 r. w Poznaniu.

PupiLove Targi to lokalne wydarzenie skierowane do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów.
Podczas PupiLovych Targów macie możliwość spotkać się bezpośrednio z wieloma małymi producentami niezwykłych akcesoriów i produktów dla czworonogów, którzy przyjadą z różnych stron Polski. Są to wyroby niszowe, często ręcznie wytwarzane, najwyższej jakości, których nie znajdziecie w zwykłych sklepach. Dodatkowym atutem jest to, że każdą rzecz możecie obejrzeć, dotknąć, przymierzyć i kupić, a nasi wystawcy chętnie służą Wam radą i pomocą w doborze produktów najodpowiedniejszych dla Waszego Pupila.
Znajdziecie tu m.in. przepiękne smycze, szelki i obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka i kocyki, bandanki i zabawki, smakołyki, kosmetyki oraz inne akcesoria dla psów, kotów i ich właścicieli.

Wstęp na targi dla zwiedzających jest bezpłatny, a przyprowadzone przez właścicieli czworonogi będą mile widziane.

Zainteresowanych wystawców zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami zawartymi w formularzu zgłoszeniowym: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZ7–5CbMF898L2362WJgh3fug_PXzKFppZ0v-RklsPsaWFw/viewform.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym arek@artprojectline.pl lub numerem telefonu 504 859 859.

Relscja:

87365309_1049380748761780_4319577273922486272_o87942246_1052859395080582_4593777495156719616_o87482016_10157921306414323_3104230816260030464_n

Serdecznie zapraszamy :)